Gumbi za dizalo, rukohvati, pumpe za gorivo, kvake na vratima: Nemoguće je izbjeći u svakodnevnom životu zaražene klice, zbog čega je neophodno temeljito i redovito prati ruke. No iako ne postoji način da se zajamči da se sve javne površine rutinski saniraju, postoji jedna površina koja redovito dolazi u dodir s vašim rukama i licem nad kojom imate kontrolu: vaš mobitel.
Koliko je prosječan mobitel prljav? Studija iz 2017. objavljena u časopisu Germs pregledala je 27 telefona u vlasništvu tinejdžera i otkrila da su ekrani domaćini virusa i bakterija, uključujući E. coli, Staphylococcus aureus i Streptococcus.
Tijekom posljednje godine znanstvenici su radili na utvrđivanju koliko dugo novi koronavirus može živjeti na površinama. Za mobitele izrađene s staklenim zaslonima osjetljivm na dodir može u pravim uvjetima zadržati potencijalno zarazni virus SARS-CoV-2 do 4 dana. A plastika i metal, koji se koriste u vanjskom tijelu ili kućištu telefona, također mogu biti domaćin virusa do 7 dana, po više točaka podataka zabilježenih 2020. godine.
Kako očistiti i dezinficirati telefon:
- Uklonite futrolu za telefon i isključite uređaj.
Polirajte krpom od mikrovlakana. Nježno obrišite vanjski dio telefona čistom krpom od mikrovlakana kako biste se riješili mrlja i mrlja. Ovo će fizički ukloniti klice zbog trenja između tkanine i staklene površine. To ne znači da će ubiti klice, ali podići će ih s površine – a mikrovlakna to čine bolje nego što bi mogli ručnik ili papirnati ručnik, jer vlakna imaju veću površinu za zadržavanje nečistoće i dobro upijaju masnoću.. - Zatim posegnite za dezinfekcijskom maramicom. Ako je maramica pretjerano mokra, prvo je istisnite. Zatim nježno obrišite svaku površinu telefona, izbjegavajući priključke. Ostavite da se telefon osuši na zraku najmanje 5 minuta.
- Posegnite za čistim papirnatim ručnikom ili krpom od mikrovlakana. Obrišite ostatke vlage. Idealno bi bilo da ne upotrebljavate istu krpu od mikrovlakana kao u koraku 2, već drugu koju ste nedavno oprali uz pomoć sredstva za čišćenje rublje.
- Napokon očistite futrolu za telefon. Ponovite isti postupak s futrolom za telefon, ali imajte na umu da možete koristiti adstrigentna sredstva za čišćenje, jer je većina futrola za telefon izrađena od trajne tvrde plastike.
Koliko često trebam čistiti telefon?
Možda nije odgovor kojem se nadate, ali brzo brisanje mobitela krpom od mikrovlakana najučinkovitije ako to radite svakodnevno. Ne morate svakodnevno dubinski čistiti, ali tijekom hladnijih mjeseci, preporučuje se upotreba dezinfekcijskih maramica svaki drugi dan ili barem dva puta tjedno.
Kako održavati mobitel čistim:
Čak i ako odvojite vrijeme za redovito čišćenje telefona, brzo se može ponovno izložiti klicama i drugim štetnim bakterijama.
Koji su najbolji načini za smanjenje količine klica kojem je izložen vaš telefon? Evo nekoliko situacija u kojima bi vaš telefon trebao ostati čvrsto u džepu.
- Izbjegavajte tipkanje’ u javnom prijevozu. Izbjegavajte upotrebu telefona dok se vozite javnim prijevozom, jer klice s kojima dolazite u kontakt na ogradama i drškama lako mogu završiti na zaslonu telefona. Najbolje vrijeme za korištenje telefona u autobusu, metrou je kada sjednete i ne držite se za stub ili ručku.
- Ostavite telefon izvan kupaonice.
Otkriveno je da kod onih koji nose mobitel sa sobom na WC na njemu postoje brojni dokazi kontaminacije opasnim bakterijama, poput stafilokoka. Oni su u velikoj opasnosti od salmonele, E. coli, Shigelle i kampilobakterioze, koje putem sitnih čestica ulaze u male nabore na mobitelu.